Wpleciony wątek

Menu
  • Strona główna
  • Blog
  • Podcast
Menu
Korzyści z czytania książek

Korzyści z czytania książek. 12 powodów by zacząć czytać

Posted on 2024-07-272024-09-30 by Magda

Jakie są najważniejsze korzyści z czytania książek? Czytanie to pasja, która potrafi nas rozwijać na wiele innych sposobów, z których każdy wystarczy, aby poświęcić godzinę na czytanie dziennie.

12 korzyści z czytania książek

Poszerzenie wiedzy:

Książki są źródłem wiedzy na wszelakie tematy związane z kulturą, sztuką, naukami ścisłymi i humanistycznymi. Bez względu na gatunek niosą wiele wartości, z których najmniejszą jest możliwość rozmowy na tematy związane z niewłaściwymi, toksycznymi zachowaniami, a najwyższym – jak rozwiązywać problemy, światowe i życiowe.

Poprawa zdrowia emocjonalnego:

Czytanie to duża dawka relaksu i wyciszenia. Na najniższym poziomie, podczas czytania powieści możemy się oderwać od codziennych sytuacji. Na najwyższym poziomie – kiedy czytamy książki psychologiczne, czy poradniki uczymy się technik i narzędzi pozwalających na ułatwienie życia, np. dzięki zwiększonej odporności na hejt i umiejętne przyjmowanie konstruktywnej informacji zwrotnej.

Rozwój słownictwa:

Nie zgadzam się z tym, że czytanie poszerza nam zdolności ortograficzne (kto zwraca uwagę na same litery w czasie czytania?). Istnieje jednak większa korzyść: zwiększamy zasób słów. Chociaż dobrze by te słowa wykorzystywać potem w innych sytuacjach tak, aby nasz umysł je lepiej zapamiętywał  (np. korzystam z bogatego słownictwa w czasie wystąpień publicznych w moim klubie mówców).

Rozwijanie empatii:

Bohaterzy przechodzą przez ścieżkę rozwojową, uczącą określonych lekcji. Dobrze napisana książka pozwala nam w pewien sposób zsynchronizować się z energią bohatera.  I to może nam dawać dwie korzyści — po pierwsze możemy współodczuwać z decyzjami bohatera, czuć opisywane emocje czy rozwijać swoje współczucie. Albo możemy się zupełnie nie zgadzać z decyzjami bohatera i się na nie denerwować. Wbrew pozorom to też jest świetna sprawa, bo to daje wyobrażenie, że mogą istnieć inne poglądy i inne sytuacje, w których my się nie znaleźliśmy lub podjęlibyśmy inne decyzje. Wbrew pozorom oba te efekty są związane z inteligencją emocjonalną.

Stymulacja umysłu:

Czytanie jest dla mózgu tym, czym siłownia dla ciała. Ciekawostka – regularne czytanie książek może zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer. To zdecydowanie jedna z najważniejszych korzyści z czytania książek.

Poprawa umiejętności pisania:

Do tego potrzebne jest czytanie specjalnie skierowane na naukę pisania tekstów, ale wielu popularnych autorów powtarza, jak ważne jest częste sięganie po literaturę, jeśli chcemy się nauczyć pisać. Nic lepiej nie pomaga odróżnić dobrego pisarstwa od złego jak doświadczenie książek na własnej skórze 🙂 .

Zwiększenie koncentracji:

Poziom skupienia na lekturze jest tym większy, im dłużej czytamy. Dobrze wyćwiczony umysł oznacza, że będziemy czytali szybciej! Skupić musimy się na wielu rzeczach – tym bardziej im bardziej rozbudowana jest dana opowieść.

Rozwój wyobraźni:

Mam bardzo filmową wyobraźnię. Nie umiem tego wyjaśnić, ale uczucie jest właśnie takie. Ale istnieje jeszcze jedna płaszczyzna z wyobraźni – bohaterzy przeżywają wiele sytuacji, które nam się mogą przytrafić, albo nie. To też jest wyobraźnia, chociaż przełożona na nieco bardziej praktyczny wymiar.

Wzmacnianie pamięci:

Wymaga tego śledzenie fabuły. Zwłaszcza w wielotomowych seriach takich jak „Szklany Tron”, „Harry Potter” czy „Gra o tron”. Musimy zapamiętać imiona, role w książce, to czy bohater jest protagonistą lub antagonistą. Dobre ćwiczenie to test z treści książki, ale nie jest to niezbędne. Dobra pamięć to podstawa wielu elementów życia, dlatego jeśli szukacie jednego powodu do częstszego czytania po lekturę, oto on.

Lepsze umiejętności analityczne:

W czasie czytania w naturalny sposób zastanawiamy się, co będzie dalej. Jedna historia może się rozwinąć na dziesiątki sposobów! W ten sposób można uczyć się analizowania informacji w bardzo przyjemny i prosty sposób. Możemy też samodzielnie wymyślić rozwiązania problemów, na które natrafiliśmy czytając. Potem możemy się zastanowić, czy nasze rozwiązanie było lepsze, niż to które podał nam autor.

Inspiracja i motywacja:

Inspirują nie tylko poradniki i podręczniki, ale też powieści. Sama bardzo lubię historie, w których główny bohater jest wytrwały i dąży do celu. Takie książki bardzo wspierają mnie w moich prywatnych celach, które rozwijam z większym samozaparciem i dyscypliną.

Budowanie relacji:

To ma dwie płaszczyzny. Jedną jest zwiększona empatia i świadomość, że w życiu człowieka może się wydarzyć wiele rzeczy. Druga płaszczyzna to rozmowy na temat ulubionych powieści z innymi czytelnikami! Doskonale się można przy tym bawić.

Czytanie jest uzależniające!

Korzyści z czytania istnieje mnóstwo! Każda przeczytana przez nas książka to cegiełka budująca w naszym umyśle poglądy i przekonania. Natrafienie na dobre pozycje jest niczym odkrycie wielkiego skarbu. Czytanie to doskonała zabawa i coś, co może łączyć pokolenia ludzi.

Dlatego czytanie to nie tylko sposób na rozrywkę, ale przede wszystkim na wszechstronny rozwój. Wystarczy w miesiącu przeczytać jedną książkę.

A jakie wy widzicie korzyści z czytania?

Dajcie znać w komentarzu.

Miłego!

Magda

 

Category: Blog

1 thought on “Korzyści z czytania książek. 12 powodów by zacząć czytać”

  1. Pingback: TBR zero challenge. Czy da się zmniejszyć stosik hańby? - Wpleciony wątek

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Tydzień bez czytania – wnioski z doświadczenia
  • Klub książki – po co nam zorganizowane czytanie grupowe?
  • TBR zero challenge. Czy da się zmniejszyć stosik hańby?
  • Czytelnicze podsumowanie września!
  • Filmy na jesienne wieczory! 10 filmów do obejrzenia pod kocem

Najnowsze komentarze

  1. Książki na Gwiazdkę. 7 książek na bardziej magiczne święta - Wpleciony wątek - „Zmierzch” Stephenie Meyer – spoilerowe omówienie książki
  2. Daphne Bridgerton! Wpleciony wątek odc. #5 - Wpleciony wątek - „Zmierzch” Stephenie Meyer – spoilerowe omówienie książki
  3. Zastój czytelniczy. 6 nietypowych korzyści - Wpleciony wątek - Tydzień bez czytania – wnioski z doświadczenia
  4. Jak nie krytykować? 5 groźnych komentarzy - Wpleciony wątek - Jak zacząć pisać książkę? Przygotuj się na maraton w 6 krokach
  5. Jak czytać więcej książek? Zwiększ motywację do czytania - Wpleciony wątek - TBR zero challenge. Czy da się zmniejszyć stosik hańby?

Archiwa

  • maj 2025
  • kwiecień 2025
  • październik 2024
  • wrzesień 2024
  • sierpień 2024
  • lipiec 2024
  • marzec 2024
  • luty 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • listopad 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • lipiec 2023
  • czerwiec 2023

Kategorie

  • Blog
  • Fabuły i opinie
  • Podcast
  • Poradniki
© 2025 Wpleciony wątek | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme