Czy zastanawialiście się jak zacząć pisać książkę? W tym procesie zaskoczyło mnie, że może trwać tak długo! Samo pisanie pierwszej wersji nie jest drogą usłaną płatkami róż, bo nawet jeśli piszemy o pięknych sprawach, trzeba jednak poświęcić czas na działanie. To jest w tym piękne – proces nauki, proces przechodzenia przez trudności. Na co nie byłam przygotowana, kiedy pierwszy raz zdecydowałam z całą pewnością, że zaczynam pisać?
Jak zacząć pisać? Przygotujmy się na długotrwały proces
Pisanie książki nawet w przypadku doświadczonych autorów to proces wymagający miesięcy, a nawet lat pracy. Na przeczytanie kolejnego tomu z serii „Fourth Wing” fanki serii Rebekki Yarros czekały ponad rok. Na kolejne tomy „Harry’ego Pottera” oczekiwaliśmy w przeszłości mniej więcej dwa lata pomiędzy częściami. Natomiast na finał serii „Pieśni Lodu i ognia” fani George’a R.R. Martina przestali już czekać.
Proces tworzenia treści jest długotrwały! Na ten proces składa się wiele elementów. Poniżej kilka z nich:
- Planowanie fabuły
- Budowanie postaci
- Kreacja świata
- Tworzenie plot twistów
- Przekaz światopoglądowy
Już samo stworzenie pojedynczego charakteru jest wyzwaniem. A żaden charakter nie może istnieć w próżni, ani w bańce. Budowanie świata i fabuły jest jak budowanie z klocków. Tylko, że każdy pojedynczy bloczek trzeba sobie opracować i obrobić samemu. Początkujący pisarz (lub pisarka}, który zaczyna się uczyć o pisaniu może zostać tym przytłoczony. Trzeba się na to przygotować mentalnie.
Pisanie wymaga planowania i strukturyzacji pracy
Podobnie jak maraton wymaga strategii biegu, tak pisanie książki (bloga, mediów społecznościowych) wymaga starannego planowania. Jak zacząć pisać książkę idąc śladem maratończyka?
- Tworzenie planu: Dobry plan książki jest kluczowy, aby utrzymać spójność i kierunek narracji.
- Podział na etapy: Pisanie książki można podzielić na etapy – od zbierania pomysłów, przez tworzenie pierwszego szkicu, aż po redakcję i korektę.
- Otwartość na błędy – znacie tę sytuację, kiedy tworzycie coś, po czym czytacie to po tygodniu… i czujecie, że całość jest do kosza? To jeden z elementów tego procesu.
Coś co sami piszemy będzie dla nas emocjonalnie bliskie. Kiedy będziemy usuwali efekt pracy np. z całego dnia możemy się frustrować. Albo kiedy trzeba postawić na głowie całą koncepcję, bo brakuje w niej elementów, które są dla całości ważne.
Chcesz napisać książkę? Potrzebujesz dyscypliny
Trudności w czasie pisania pomaga przezwyciężyć inna cecha, którą musi się charakteryzować maratończyk. To dyscyplina! Jak pomóc sobie ją zachować? Ja wyznaczam sobie czas pisania, to jest minimum godzina dziennie. Czasem wychodzi, czasem nie wychodzi, ale jest to w kalendarzu i jest ważne. Konsekwentne pisanie, nawet po kilka stron dziennie, prowadzi do ukończenia książki.
Pisanie to nie tylko klepanie w klawiaturę…
W zależności od różnych czynników, pisanie może wymagać mniej lub więcej badań, zagłębianie w inną literaturę, nie tylko tę związaną z tworzeniem fabuły. Research podczas pracy nie tylko pomoże w budowaniu świata przedstawionego czy kreacji bohaterów. Dla mnie ten etap pracy (który pojawia się często) to też zgłębianie tematów, które mnie interesują.
Research pomaga też w czasie zastoju pisarskiego. Warto o tym pamiętać, kiedy pomyślimy „no ale nie napisałam dzisiaj ani słowa”. Czasami dwie notatki w notesie pisarskim są tego warte, bo pomagają w zbudowaniu dwóch lub trzech rozdziałów.
Kluczem do sukcesu jest wytrwałość
Najważniejszą cechą łączącą maratończyka i pisarza jest wytrwałość. Wystarczy pomyśleć, że bieg na dystans ponad 40 km. wymaga poważnego potraktowania i że sam proces nie jest aż tak przyjemny.
W trakcie pisania książki, jak i podczas maratonu, można napotkać różne kryzysy:
- Blokada pisarska
- Spadek motywacji
- Dewaluacja ze strony otoczenia
- Przytłoczenie innymi obowiązkami, np. pracą
Pisanie to nie tylko tworzenie, ale także ciągłe poprawianie:
Jeśli zastanawiając się jak zacząć pisać książkę, myślimy że wystarczy tylko zacząć i dobrnąć do końca, to jesteśmy w błędzie. Jeszcze na etapie pisania pierwszego draftu potrafię całkowicie postawić historię na głowie. Czasem lubię zadawać sobie trudne pytania na temat fabuły w stylu: „dlaczego dzieje się to, czy tamto”. To doskonały sposób na zbudowanie frustracji, ale przyznam że to bardzo lubię. Zwłaszcza kiedy pisanie staje się męczące lub historia staje się (według mnie) nudnawa.
Podsumowanie
Pisanie książki to prawdziwy maraton, który wymaga nie tylko talentu literackiego, ale także wytrwałości, dyscypliny i cierpliwości. To długi proces, pełen wyzwań i emocji, ale także ogromnej satysfakcji.
Nie opanowałam jeszcze sztuki pisarskiej w pełni, ale nie w tym rzecz. Po prostu cieszę się tym procesem. Mam nadzieję, że uda mi się powiedzieć na koniec „jak skończyć pisać książkę”.
A czy wy działacie z dużymi projektami?
Dajcie znać co myślicie!
Magda
2 thoughts on “Jak zacząć pisać książkę? Przygotuj się na maraton w 6 krokach”